hatlík píše:martin11 píše:Chtěl jsem ti naznačit, že energie v magnetech je,

jen nevíme kde.
Je jí tam skoro stejně, jako v tělese ze stejného materiálu, které není zmagnetováno.
Ten nepatrný rozdíl je energie vložená do polarizace.
Jestli někdo neví, pak možná ty.
To je právě to podivné.
Při magnetování magnetu se použije na krátkou dobu silné elektromagnetické pole, které má určitou hodnotu a spotřebuje se na něj určitý, přesně změřitelný výkon. Takže se dá i přesně spočítat práce, vynaložená na zmagnetování a dá se to vyjádřit třeba ve Watthodinách.
Vzniklý magnet, jak moudře pravíš, se od původního materiálu liší jen "nepatrně větším obsahem energie", který jsme právě přesně definovali. Osobně bych to nepojmenovával přímo vloženou energií, ale budiž tak, jak jsi řekl.
Odebráním stejného množství "energie" z magnetu by tedy měl vzniknout původní materiál. Jenže tak jednoduché to vůbec není.
Dejme tomu, že magnet budeme zahřívat, tedy dodávat mu další energii, tentokrát tepelnou. Při dosažení určité teploty se nám magnetizmus ztratí, a to bez vrácení uložené "magnetické" energie. Tepelná energie v materiálu zůstává a můžeme ji opět odebrat.
Taky můžeme dotyčný magnet chemicky rozpustit, třeba v kyselině. Ta "energie" jaksi zmizí. Ověřovalo se to mnoha pokusy - a "energie" nikde - žádný rozdíl v chemikáliích, žádný rozdíl v teplotě, prostě magnet se choval naprosto stejně, jako "nemagnet".
Takže z tohoto hlediska to vůbec nevypadá jako prosté uložení nějaké "magnetické energie" do daného materiálu. Chová se to podle jiných pravidel.
Další podivnost - zmagnetovaný materiál v generátoru indukuje proud, ale jeho magnetizmus se nespotřebovává tak rychle, jak by se měl spotřebovávat, kdyby šlo jenom o jeho zpětné odebírání. A když nahradíme magnet nezmagnetovaným materiálem, proud se "vyrábět" nebude.
Mám dojem, že je zcela zcestné dívat se na magnet jako na kus materiálu, do kterého jsme si "uložili" nějakou energii. Použili jsme energii na to, abychom
změnili jeho fyzikální vlastnosti, dodali mu schopnost, kterou dříve neměl.
To, že tato schopnost nemusí být trvalá, že může slábnout a nebo se za dodání nějaké další energie může zrušit, ještě neznamená, že jsme si tu magnetizační energii nebo práci "vzali zpátky".
Když na zmagnetování spotřebuji třeba 500 Watthodin, tak to neznamená, že mi ten magnet rozsvítí 5ti Wattovou žárovku na 100 hodin a pak z něj bude zase jenom kus nemagnetického kovu. Na tu elektřinu se totiž nemění magnetizmus, ale energie, kterou ten generátor roztáčím a ten magnetizmus způsobuje právě jenom to, že točící se kotva není cívkám na statoru dokonale lhostejná.
Takže pokud Ti to vyhovuje, klidně si věř, že do magnetů si pouze dočasně "uskladňujeme" energii, a třeba si je považuj za nepovedené pružiny - ale rozhodně se pak nediv, že na nic nového nepřijdeš. Ono se totiž už z principu nedá přijít na nic nového, když používáš jenom znalosti, které jsou v učebnicích. Po každém novém objevu je totiž potřeba ty učebnice přepsat - a dokonce se to, byť se značným zpožděním, i děje.
Zdravím - poota
P.S. Osobně se domnívám, že tu nejsi proto, že chceš přijít na něco nového
